Szkody po nawałnicach Tauron

Tauron Dystrybucja działający na terenie m.in. Krakowa obliczył już szkody jakie spowodowały przechodzące przez Polskę w sierpniu oraz październiku nawałnice. Koszty napraw sieci wyniosły kilkanaście mln zł – donosi EnergiaDirect.pl – porównywarka cen energii, powołując się na dane uzyskane przez „Parkiet”.

Awarie sieci energetycznych

Tauron Dystrybucja musiał przeznaczyć około 15 mln zł na naprawę sieci energetycznych uszkodzonych przez nawałnice, które nawiedziły nasz kraj w ubiegłym miesiącu oraz w sierpniu. W wyniku działania orkanu Ksawery w krytycznym momencie bez prądu pozostawało 270 tys. odbiorców przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja. Energetycy z tego terenu przyjęli niemal 3 tys. zgłoszeń o awariach prądu.

Ubezpieczenia sieci energetycznych

Koszty te nie zostaną pokryte z ubezpieczenia, ponieważ Tauron nie ubezpieczył swojego majątku sieciowego od następstw żywiołów czy innych zdarzeń losowych. Daniel Iwan, który wypowiedział się dla „Parkietu” podkreślił, że taka decyzja spółki jest spowodowana tym, że opłacanie ubezpieczenia jest nieopłacalne. Stawki proponowane przez ubezpieczycieli są bardzo wysokie w porównaniu do ewentualnych odszkodowań. Majątek sieciowy tego dystrybutora energii elektrycznej jest szacowany na 7,5 mld zł. Z informacji podanych przez Iwana wynika, że oferty firm ubezpieczeniowych sięgają kwot zaledwie 100 mln zł.

O Tauron Dystrybucja

Tauron Dystrybucja wchodząca w skład Grupy Tauron to największy w Polsce operator systemu dystrybucyjnego. Z danych podanych przez Tauron wynika, że dostarcza odbiorcom 45 tys. GWh energii elektrycznej. Obszar działania tego dystrybutora to całościowo województwa: opolskie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie a także częściowo województwa: podkarpackie, świętokrzyskie oraz łódzkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *