Co najczęściej jest powodem uszkodzeń sieci?

Przyczyn awarii jest wiele, najczęściej jednak brak prądu doskwiera z powodu przepięcia. Przepięcie jest ogólnie definiowane jako napięcie wyższe niż najwyższa wartość napięcia roboczego w obwodzie elektrycznym.

Istnieje kilka rodzajów przepięć. Od tych trwających nanosekundy do tych trwałych. Typowymi przyczynami takich przepięć są:

  • operacje łączeniowe w sieci (przełączanie przepięć)
  • piorun (przepięcie atmosferyczne)

Coraz częściej możemy spotkać się z przełączaniem przepięć. Sieć elektryczna jest podłączone do wielu urządzeń, powstaje wile impulsów, które są wysyłane  podczas przełączania do obwodów przepięciowych. Te impulsy przepięciowe mogą uszkodzić wrażliwy sprzęt elektroniczny taki jak komputery, telewizory LCD oraz wiele innych. Użycie odpowiedniej ochrony może wyeliminować przypływ. W czasie wzrostu różnicy potencjałów (napięcia) nad pracą ochrony ograniczenie przepięcia wraz z przewodem ochronnym przewodów PEN (PE), zapewniając tym samym wyrównanie potencjałów. W następstwie połączenia przewodzącego przeciwprzepięciowej jest przerwana i przywrócony postoju. Moc fal przepięć spowodowanych operacji łączeniowych w sieci jest znacznie mniej niż fale energii przepięć spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi.

Instalacja ochrony przed przepięciami spowodowane przez uderzenie pioruna automatycznie wypełniać i chronić przed przepięć łączeniowych. Przepięć spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi są dużo bardziej niebezpieczne i ogólnie spowodować więcej szkód niż przepięć łączeniowych. Intensywność i ewentualne szkody spowodowane skokami napięcia zależy przede wszystkim od tego, gdzie uderzenie pioruna. EN 62305 rozróżnia cztery różne przyczyny uszkodzeń: S1 – wysadza budynki S2 – strajki w pobliżu budynków S3 – uderzanie przewody zasilające podłączone do budynku S4 – strajki w pobliżu tych narzędzi związanych z budową Instalacja zagrożenia błysku Definicja według przyczyn ewentualnych uszkodzeń Przy błyskawicy pobliżu przewody zasilające przymocowane do konstrukcji (S4) i uderzają w pobliżu struktury (S2) jest utworzone pole elektromagnetyczne, które indukuje wszystkich części metalowych napięcia sąsiedztwie. To napięcie jest zazwyczaj plasuje się wysoko, i stworzył nadprądowe fala uderzeniowa może osiągać wartości nawet do 5 kA energii fali 8/20 mikrosekundy. Bez odpowiedniej ochrony, jednakże mają możliwość i tak utworzony energię zniszczenia wrażliwy sprzęt elektroniczny. Generalnie to te przypadki, w zakresie przepięć na pierwsze grupy aplikacji – Drobne instalacji zagrożenia. Zastosowanie zaliczamy te przypadki, w drugiej grupie – instalacja zagrożeń umiarkowana. Największe szkody w mieniu, ale może nie przepięcia indukowane podczas bezpośredniego uderzenia w budynku (S1) lub pobliskich obiektów, które są samodzielne Obiekt połączony elektrycznie (np. Kablem). Wartości prądu pioruna może być w niektórych przypadkach nawet do 25 kA w fali 10/350 mikrosekund na przewodzie zasilającym przewodem. W tym przypadku, przed przepięciami wywoływano przewodów ze względu na ich impedancji i przepływa przez prąd pioruna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *